Mapestop PL 5L bariera przeciwko wodzie w ścianach
Cena regularna:
towar niedostępny
dodaj do przechowalniOpis
MAPESTOP PL - opakowanie 5L
Bezbarwny preparat hydrofobowy na bazie krzemianów do wykonywania bariery poziomej przeciwko wodzie podciąganej kapilarnie.
ZAKRES STOSOWANIA
Bezbarwny preparat hydrofobowy na bazie krzemianów do wykonywania bariery poziomej przeciwko wodzie podciąganej kapilarnie. Preparat Mapestop PL przeznaczony jest do wykonywania, metodą iniekcji, izolacji poziomej zabezpieczającej przed podciąganiem kapilarnym wilgoci w ścianach murowanych z cegły, kamienia, bloczków betonowych oraz murach ceglano-kamiennych.
Przykłady stosowania
- Wykonywanie przepony poziomej przeciwko wodzie podciąganej kapilarnie w murach ceglanych, kamiennych i mieszanych.
- Wykonywanie izolacji poziomej przy prowadzeniu prac związanych z renowacją obiektów, osuszaniem pomieszczeń i aplikacją tynków renowacyjnych.
WŁAŚCIWOŚCI TECHNICZNE
Mapestop PL jest roztworem wodnym na bazie krzemianów działających hydrofobizująco. Działanie preparatu Mapestop PL polega na tym, że w wyniku reakcji chemicznej (preparat reaguje z wolnymi jonami wapnia oraz dwutlenkiem węgla) powstają nierozpuszczalne związki, które trwale zwężają i zasklepiają kapilary. Dodatkowo Mapestop PL powoduje wewnętrzną hydrofobizację nasączonego obszaru muru. Dzięki temu wewnątrz muru powstaje podwójna bariera dla kapilarnego podciągania wody wraz z rozpuszczonymi w niej solami.
ZALECENIA
Preparat Mapestop PL nie jest zalecany do stosowania w następujących przypadkach:
- hydroizolacja powierzchni poziomych (balkony, tarasy, płyty parkingowe) narażonych na obciążenie ruchem;
- izolacja pionowa zewnętrznych elementów kondygnacji podziemnych;
- hydrofobizacja powierzchni gipsowych.
DANE TECHNICZNE:
- Nakładanie: metodą iniekcji ciśnieniowej lub bezciśnieniowej.
- Przechowywanie: 12 mies. Chronić przed mrozem.
- Zużycie: ok. 15 kg/m² przekroju poprzecznego muru.
- Opakowania: beczki 200 kg / Opakowania 5kg.
WYTYCZNE STOSOWANIA
Przygotowanie podłoża
Prace iniekcyjne muszą być poprzedzone określeniem przyczyn zawilgocenia i stopnia zasolenia muru. W programie prac renowacyjnych należy uwzględnić także po wytworzeniu przepony poziomej zastosowanie tynków renowacyjnych bezcementowych z grupy Mape-Antique lub PoroMap zawierające spoiwa hydrauliczne o właściwościach pucolanowych, a także, jeśli to możliwe, odtworzenie hydroizolacji pionowej zewnętrznej z materiałów mineralnych, np. Mapelastic lub bitumicznych z grupy Plastimul. Przed przystąpieniem do iniekcji preparatem Mapestop PL należy usunąć z muru pozostałości starego tynku i zanieczyszczeń, do wysokości co najmniej 80cm ponad strefę zawilgocenia lub zasolenia.
Przygotowanie materiału
Mapestop PL jest produktem gotowym do użycia, nie należy go rozcieńczać wodą lub rozcieńczalnikiem. Aplikacja materiału
Rozmieszczenie otworów, przez które będzie wprowadzany preparat Mapestop PL uzależnione jest od rodzaju muru oraz stanu w jakim się znajduje. W przypadku iniekcji bezciśnieniowej (metoda grawitacyjna), otwory o średnicy 30 mm należy wywiercić pod kątem 30°-45°. Wówczas zaleca się rozstaw otworów osiowo 15-16 cm, przy ułożeniu w jednym rzędzie oraz mijankowo co ok. 8 cm, przy układzie dwurzędowym. Przy metodzie iniekcji ciśnieniowej zalecana średnica otworów powinna wynosić 12-18 mm, w zależności od wielkości i rodzaju stosowanych pakerów iniekcyjnych, z tym, że kąt nachylenia otworów to maksymalnie 30°, a ich rozstaw 10-12,5 cm. Generalnie głębokość wierconych otworów nie powinna sięgać dalej niż 5-8 cm od przeciwległej krawędzi muru. W przypadku narożników i murów o grubości większej niż 60 cm, iniekcję metodą grawitacyjną należy prowadzić z dwóch stron. Ubytki muru i niepełne spoiny należy uzupełnić produktami bezcementowymi. Do uzupełnienia spękań zastosować zaprawy murarskie (Mape-Antique MC lub Mape-Antique Allettamento), a do scalania konstrukcji murowych zastosować spoiwa hydrauliczne z mikrowypełniaczem do przygotowywania zaczynów iniekcyjnych o bardzo wysokiej ciekłości (Mape-Antique I lub Mape-Antique I-15). Przed przystąpieniem do iniekcji wywiercone otwory należy oczyścić z pyłu, a bezpośrednio przed iniekcją preparatem Mapestop PL przez pakery należy wprowadzić wodę wapienną. Prowadząc iniekcję bezciśnieniową w otwory wlewa się preparat Mapestop PL, na bieżąco, przez 24 godziny, uzupełniając poziom płynu w zbiorniczkach. Metodę ciśnieniową wykonuje się przy użyciu pompy iniekcyjnej tłocząc preparat Mapestop PL pod ciśnieniem nie przekraczającym 1 atm. Następnego dnia po iniekcji otwory i miejsca po usuniętych pakerach należy wypełnić bezcementowymi zaprawami murarskimi (Mape-Antique MC lub Mape-Antique Allettamento).