ZABEZPIECZENIE I OCHRONA BUDYNKÓW PRZED WILGOCIĄ I WODĄ
Brak skutecznej izolacji budynków prowadzi do przenikania w podłoże wilgoci, a wraz z nią innych szkodliwych substancji doprowadzając do szybkiej degradacji zawilgoconych przegród budowlanych. Zawilgocone przegrody pomieszczeń mokrych sprzyjają rozwojowi grzybów, bakterii i pleśni.
Świadomość problemów i zagrożeń wynikających z braku odpowiedniego zabezpieczenia przeciw- wodnego obiektów budowlanych doprowadziły do dynamicznego rozwoju produktów i systemów hydroizolacji pomagających chronić budynki i budowle przed destrukcyjnym działaniem wilgoci. Standardy współczesnego budownictwa wymagają odpowiedniego zabezpieczania w tym zakresie nie tylko budynków nowych, ale również remontowanych lub podlegających renowacji.
Materiały do hydroizolacji znajdują zastosowanie w ochronie przed działaniem wilgoci ścian i podłóg łazienek, kuchni, pralni, saun, łaźni. Skutecznie zabezpieczają również tarasy, tarasy, balkony, mury oporowe, zbiorniki wodne i baseny oraz piwnice i fundamenty.
Zalety systemów hydroizolacji:
- poprawa bezpieczeństwa zdrowotnego użytkowania pomieszczeń mokrych,
- skuteczne zabezpieczenie przeciwwilgociowe i przeciwwodne każdego podłoża budowlanego, gwarancja wodoszczelności trwałość na wiele lat,
- optymalne rozwiązania dostosowane do stopnia narażenia/obciążenia podłoża wilgocią i/lub wodą,
- na każdy rodzaj obciążenia,
- optymalne rozwiązanie opracowane pod kątem przeznaczenia,
- oszczędność/ekonomia rozwiązań,
- łatwa aplikacja.
WYBÓR ROZWIĄZANIA
Wilgoć obecna w przegrodach budowlanych wpływa na nie destrukcyjnie. Zestawy produktów są podzielone według zastosowań od miejsc narażonych na czasowe działanie wilgoci do powierzchni ciągle obciążonych wodą pod dużym ciśnieniem.
W pomieszczeniach typu łazienka, kuchnia, pralnia, umywalnia, występuje wysoki poziom wilgoci. Podczas użytkowania tych wnętrz powstaje duża ilość pary wodnej, a podłogi i ściany zalewane są wodą. Okładziny ceramiczne, gresowe czy kamienne są odporne na działanie wilgoci. Jednak przez fugi oraz wszelkie szczeliny, wzdłuż krawędzi wanien i brodzików woda może przesiąkać i prowadzić do zalania pomieszczeń znajdujących się poniżej. Natomiast zawilgocenie podłoży pod płytkami prowadzi do poważnych konsekwencji: odspajania płytek, powstawania rys, zagrzybienia i wykwitów. Aby uniknąć takich problemów należy zabezpieczyć powierzchnie, stosując masy uszczelniające lub specjalistyczne mikrozaprawy.
Integralnym elementem systemów uszczelnień są taśmy narożne oraz mankiety.
WYBÓR ODPOWIEDNIEGO PRODUKTU /SYSTEMU HYDROIZOLACJI POWINNA POPRZEDZIĆ ANALIZA UWZGLĘDNIAJĄCA:
POZIOM WILGOCI
Wilgoć w pomieszczeniach może występować w postaci pary lub ciekłej. Powierzchnie, na które działa czasowo para wodna, są mniej wymagające i wystarczy zabezpieczyć je, hydrofobizując klej, którym mocujemy okładzinę lub stosując folię w płynie. Powierzchnie narażone na czasowe zalewanie wodą są bardziej wymagające. W tych przypadkach skuteczną barierę stanowi specjalistyczna masa uszczelniająca. Obiekty typu taras czy basen, gdzie woda pod ciśnieniem stale napiera na okładzinę są najbardziej wymagające. Powierzchnie takie wymagają wytrzymałych, elastycznych barier. Takie zabezpieczenie gwarantują zaprawy hydroizolacyjne.
MIEJSCE ZASTOSOWANIA
Powierzchnie zewnętrzne narażone są na działanie ekstremalnych temperatur. Tarasy i balkony w czasie zimy wstawione są na częste zmiany temperatur w ciągu doby. W nocy temperatura spada poniżej 0°C, w ciągu dnia słońce mocno nagrzewa powierzchnię. Powstają wtedy duże naprężenia między okładziną a podłożem, do którego jest zamocowana. Miejsca takie wymagają odpowiednio elastycznych i trwałych rozwiązań, które poradzą sobie w trudnych warunkach. Podobne wymagania mają podłogi ogrzewane albo powierzchnie mocno obciążone mechanicznie jak hale produkcyjne i magazyny.
SYSTEMY HYDROIZOLACJI POMIESZCZENIA MOKRE
Posiadamy kompletne systemy hydroizolacji o określonym przeznaczeniu, skutecznie realizujące stawiane im zadania. Integralnym elementem systemowych uszczelnień są elastomerowe taśmy, narożniki i mankiety BAND. W ich skład wchodzą:
Folia w płynie
Gotowa do użycia masa, bardzo łatwa w aplikacji. Po wyschnięciu tworzy elastyczną powłokę przeciwwilgociową. Do stosowania wewnątrz w pomieszczeniach mokrych pod płytki ceramiczne. Mostkuje rysy do 0,75mm.
Membrana izolacyjna w płynie
Gotowa do użycia, dostępna w ułatwiających nakładanie 2 kolorach, szybkoschnąca masa, tworząca elastyczną i szczelną membranę przeciwwodną. Do stosowania pod okładziny w pomieszczeniach mokrych. Mostkuje rysy do 1,45mm.
Elastyczna mikrozaprawa hydroizolacyjna
Fabrycznie przygotowana mieszanka, gotowa do użycia po dodaniu wody, do izolacji przeciwwodnej pod okładziny w pomieszczeniach mokrych oraz na tarasach i balkonach. Mostkuje rysy do 2,0mm.
Elastyczna, 2-składnikowa mikrozaprawa hydroizolacyjna
Fabrycznie przygotowany zestaw produktów gotowy do użycia po zmieszaniu składników A(proszku) i B(płynu), tworzy elastyczne i wysoce szczelne powłoki przeciwwodne. Mostkuje rysy do 2mm.
SYSTEMY HYDROIZOLACJI TARASY, BALKONY, BASENY I ŁAŹNIE
W przypadku balkonów i tarasów oprócz systemowych taśm Band ważne jest użycie systemowego rozwiązania w zakresie obróbek i profili okapowych ze stali nierdzewnej lub aluminiowych malowanych proszkowo.
Elastyczna mikrozaprawa hydroizolacyjna
Fabrycznie przygotowana mieszanka, gotowa do użycia po dodaniu wody, do izolacji przeciwwodnej pod okładziny w pomieszczeniach mokrych oraz na tarasach i balkonach. Mostkuje rysy do 2,0mm.
Wysokoelastyczna, 2-składnikowa mikrozaprawa hydroizolacyjna
Fabrycznie przygotowany zestaw produktów gotowy do użycia po zmieszaniu składników A i B, tworzy bardzo elastyczne i wysoce szczelne powłoki przeciwwodne. Mostkuje rysy do 3mm.
Elastyczna, 2-składnikowa mikrozaprawa hydroizolacyjna
Fabrycznie przygotowany zestaw produktów gotowy do użycia po zmieszaniu składników A (proszku) i B (płynu), tworzy elastyczne i wysoce szczelne powłoki przeciwwodne. Mostkuje rysy do 2mm.
Mineralna mikrozaprawa hydroizolacyjna
Fabrycznie przygotowana mieszanka, gotowa do użycia po dodaniu wody, do zabezpieczania nieodkształcalnych podłoży mineralnych, fundamentów, cokołów ścian i posadzek piwnic. Produkt paroprzepuszczalny, wysoce odporny mechanicznie.
SYSTEMY HYDROIZOLACJI TARASY, BALKONY, BASENY I ŁAŹNIE
Izolowanie części budynków zagłębionych w ziemi należy wykonywać szczególnie starannie. Wszelkie niedokładności w tym zakresie niosą za sobą ryzyko bardzo kosztownych i czasochłonnych napraw.
Mineralna mikrozaprawa hydroizolacyjna
Fabrycznie przygotowana mieszanka, gotowa do użycia po dodaniu wody, do zabezpieczania nieodkształcalnych podłoży mineralnych, fundamentów, cokołów ścian i posadzek piwnic. Produkt paroprzepuszczalny, wysoce odporny mechanicznie.
Emulsja bitumiczna modyfikowana polimerami typu KMB
Służy do wykonywania grubowarstwowych, trwale elastycznych powłok hydroizolacyjnych. Jest łatwy w aplikacji i nie wymaga stosowania rozpuszczalników.
Wodna emulsja bitumicznolateksowa typu AL
Gotowa do użycia, tiksotropowa, łatwa w aplikacji masa do wykonywania elastycznych, mocnych i trwałych powłok przeciwwilgociowych i przeciwwodnych. Stosuje się ją również jako grunt pod emulsję bitumiczną modyfikowaną polimerami typu KMB.
Wysokoelastyczna, 2-składnikowa mikrozaprawa hydroizolacyjna
Fabrycznie przygotowany zestaw produktów gotowy do użycia po zmieszaniu składników A i B, tworzy bardzo elastyczne i wysoce szczelne powłoki przeciwwodne. Mostkuje rysy do 3mm.
PRODUKTY UZUPEŁNIAJĄCE
Produkty Band są niezbędne do zapewnienia 100% szczelności powłoki hydroizolacyjnej w miejscach newralgicznych. Ich podstawowym zadaniem jest dodatkowe zabezpieczenie dylatacji, naroży, połączeń ściana-ściana, ściana-podłoga, płyta balkonowa-ściana, oraz w miejscach newralgicznych.
Narożnik wewnętrzny / zewnętrzny do taśmy BT 120
Narożniki wykonane są metodą zgrzewania taśm elastomerowych pokrytych włókniną. Stosowanie narożników, podczas wykonywania izolacji, daje gwarancję 100 % wodoszczelności narożników. Łatwa w montażu.
Mankiet duży i mały do uszczelnień rur, odpływów i przepustów
Wysoko odkształcalne mankiety z termoplastycznego elastomeru, przejmują ruchy zabezpieczanych elementów w miejscach przejść rurowych i odpływów. Zapewniają 100% szczelności. Łatwe w montażu.
Taśma/mata elastomerowa pokryta włókniną 120mm/1000mm
Wysoko odkształcalne taśmy i maty z termoplastycznego elastomeru, przejmują ruchy na łączeniach przegród i w miejscach dylatacji. Zapewniają 100% szczelności. Łatwa w montażu.
Taśma elastomerowa pokryta włókniną 120mm/300mm z dodatkowym paskiem butynowym
Wysoko odkształcalna taśma z termoplastycznego elastomeru, do zabezpieczania połączeń z profilami tarasowymi oraz ramami stolarki okienno-drzwiowej Zapewnia 100% szczelności. Łatwa w montażu.
Pierścień montażowy do mankietów
Pierścień montażowy do mankietów MDZ ułatwia poprawny montaż mankietów ze strefą trwale plastyczną do uszczelnień rur i przepustów ściennych. Użycie pierścienia zapewnia dobre dociśnięcie strefy plastycznej mankietu uszczelniającego do przejścia rurowego. Produkt wielokrotnego użycia.
PRODUKTY UZUPEŁNIAJĄCE
W ofercie znajdują się również inne produkty przeznaczone do wykonywania specjalistycznych zabezpieczeń konstrukcji przed działaniem wilgoci i wody. Należą do nich preparaty iniekcyjne, żywice epoksydowe i poliuretanowe oraz specjalne zaprawy i masy uszczelniające.
Krem iniekcyjny do poziomej izolacji przeciwwodnej
Służy do wykonywania wtórnej izolacji poziomej na drodze iniekcji w murach wykonanych z mineralnych, porowatych materiałów budowlanych przeciwko wodzie podciąganej kapilarnie. Charakteryzuje się wysokim efektem hydrofobowym, posiada bardzo dobrą reaktywność i odporność na alkalia, jest paroprzepuszczalny i może być stosowany do wewnątrz i na zewnątrz. Skuteczny także w murach o bardzo wysokim zawilgoceniu.
Żywice epoksydowe i poliuretanowe
Materiały żywiczne tworząc na wykańczanych nimi powierzchniach szczelną, bezspoinową powłokę stanowią nie tylko bardzo skuteczne zabezpieczenie hydroizolacyjne, ale dzięki wysokiej odporności na czynniki mechaniczne i chemiczne chronią podłoże przed agresywnymi czynnikami zewnętrznymi. Sprawdzają się nie tylko w przemyśle, ale również na tarasach, balkonach, w garażach, pralniach, kuchniach i innych pomieszczeniach sanitarno-gospodarczych.
Preparat do przeciwwodnej przepony poziomej
Jest stężoną wodną emulsją na bazie aktywnych siloksanów sieciujących bez dodatkowych katalizatorów. Służy do wykonywania wtórnych izolacji poziomych na drodze iniekcji przeciwko wodzie podciąganej kapilarnie. Charakteryzuje się bardzo wysoką skutecznością przy jednoczesnym braku negatywnego oddziaływania na mur. Środek nie zmienia dyfuzji pary wodnej muru. Można go stosować w bardzo zawilgoconych murach.
Szybkowiążąca zaprawa montażowo-uszczelniająca
Specjalna, wodoszczelna i mrozoodporna, ekspansywna zaprawa o bardzo krótkim czasie obróbki i wiązania. Przeznaczona do montażu/kotwienia w podłożu z betonu, cegły lub kamienia elementów stalowych oraz betonowych, a także do szybkiego osadzania prefabrykatów. Służy również do uszczelniania w tych podłożach rys i miejsc lokalnych sączeń wody itp.
Uniwersalny, wysoko- odkształcalny, dwuskładnikowy klej i zaprawa izolacyjna
Specjalnie zmodyfikowana zaprawa umożliwiająca przyklejanie na każdym rodzaju podłoża budowlanego różnego rodzaju okładzin - zarówno typowych jak i bardzo wymagających. Produkt ten posiada również właściwości hydro- izolacyjne i można nim - przy jedno- czesnym klejeniu - wykonać powłokę chroniącą powierzchnię przed wnikaniem wody działającej bez ciśnienia.
Uniwersalny klej poliuretanowy i materiał uszczelniająco-dylatacyjny
Jednoskładnikowy materiał uszczelniający na bazie poliuretanu, który po aplikacji tworzy w wyniku reakcji z wilgocią zawartą w powietrzu bardzo elastyczne, szczelne i odporne wypełnienia spoin, dylatacji, połączeń oraz rys i pęknięć. Materiał charakteryzuje się możliwością odkształcenia elastycznego do 25%. Stosowany jest również do sklejania elementów
i przyklejania różnego rodzaju okładzin.